Farba lateksowa i akrylowa, którą wybrać?

Farba lateksowa czy akrylowa
Farba lateksowa czy akrylowa

Farba lateksowa znana jest przede wszystkim z zastosowań w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Remontując więc łazienkę czy kuchnię, możecie wykorzystać lateks, dzięki czemu bez trudu zmyjecie ścianę, a na jej powierzchni nie będą tworzyć się wykwity grzybów czy pleśni. Farba lateksowa produkowana jest w pełnej gamie kolorystycznej, przez co znacznie ułatwione jest dowolne aranżowanie wnętrza.

Czy farby lateksowe mogą być także stosowane w pokojach i ciągach komunikacyjnych? Oczywiście. Produkty te nie są zarezerwowane jedynie dla łazienek lub kuchni. Z powodzeniem możecie wykorzystać je w każdym wnętrzu, a szczególnie tam, gdzie ściany narażone są na zabrudzenia. Idealnie sprawdzą się więc w korytarzach czy pokojach dziecięcych, w których ściany wymagają częstszego mycia.

Farba lateksowa czy akrylowa?

Zastanawiając się, czy lepsza będzie farba lateksowa czy akrylowa, warto wziąć pod uwagę właściwości obu produktów. Pierwszą rzeczą, która nasuwa się nawet początkującym majsterkowiczom, jest przeznaczenie farb. Obie mogą być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Czym więc się różnią? Farba lateksowa to cena nieco wyższa od akrylu. Warto podkreślić, że w tym przypadku płacicie za lepszą jakość.

Lateks jest bowiem bardziej odporny od farb akrylowych, których powłoka nie wykazuje tak dużej trwałości przy czyszczeniu i myciu. Warto więc zdecydować się na lateks, jeśli chcecie, aby ściany zachowały swą pierwotną estetykę przez wiele lat. Istotna jest także trwałość kolorystyczna, która w przypadku farb lateksowych znacznie przewyższa właściwości akrylu. To ważna cecha, pozwalająca minimalizować choćby częstotliwość prowadzenia domowych remontów.

Jaki wałek do farby lateksowej?

Jaki wałek do farby lateksowej zastosować, aby jej położenie nie było kłopotliwe? Tu wystarczy zdać się na opinię pracowników sklepu budowlanego. Najpopularniejszym rozwiązaniem, doskonale spisującym się przy nakładaniu lateksu na ścianę, jest uniwersalny wałek malarski. Możecie także sprawdzić instrukcje producenta, umieszczone na opakowaniu, gdzie zwykle znajdziecie informacje, który wałek do farby lateksowej najlepiej wybrać. Oznaczenia takie posiada między innymi farba lateksowa Tikkurila , Greinpast, Bolix oraz Beckers.

Warto również podkreślić, że lateksy dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych – od klasycznych pasteli, aż do intensywnych, nowoczesnych barw. Zróżnicowanie to pozwala na idealne dopasowanie koloru do stylistyki wnętrza oraz jego charakteru. Wszystkie produkty, w tym farba lateksowa Greinpast czy farba lateksowa Beckers występują także w wersji białej, którą z powodzeniem można zastosować na sufitach.

Farby lateksowe to doskonały sposób na eleganckie odnowienie zarówno kuchni, łazienki, jak i ciągów komunikacyjnych. Odporność na zmywanie oraz trwałość kolorów sprawiają, że stały się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych farb, szczególnie w miejscach, w których ściany narażone są na zabrudzenia. Warto, decydując, jaką farbę wybrać, poprosić o radę specjalistów, którzy wskażą produkty najlepsze do konkretnego wnętrza.

Zobacz również:

  1. Jak zbudować domek letniskowy z OSB?
  2. Wełna szklana czy styropian? Ocieplamy dom
  3. Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu. Co to takiego?
  4. Trwała elewacja na każdą pogodę
  5. Wełna mineralna, jaki współczynnik wybrać?