Gruntowanie ścian przed malowaniem – jak wykonać krok po kroku?

Gruntowanie ścian przed malowaniem – jak wykonać krok po kroku?

Gruntowanie ścian przed malowaniem, czy trzeba to robić? Jakie to ma znaczenie i czy można pominąć ten krok? Otóż odpowiedź brzmi, absolutnie nie wolno pomijać tego kroku! Gruntowanie ścian jest bardzo ważnym elementem przed samym malowaniem ścian. Tylko dzięki gruntowaniu można mieć pewność, że wybrana farba będzie odpowiednio długo się trzymała, ale i przede wszystkim samo malowanie przebiegnie bez większych problemów.

W jakich przypadkach gruntowanie przed malowaniem NIGDY nie powinno zostać pominięte?

Nowe budownictwo, świeże ściany, a więc można ten krok pominąć? Absolutnie nie. Rozwiewamy wątpliwości w jakich przypadkach należy wręcz gruntować ściany przed malowaniem:

  • nowe, niemalowane wcześniej ściany to jest najważniejszy punkt i należy o tym pamiętać
  • ściany wcześniej pomalowane również można zagruntować, jednak należy wiedzieć, że warto pozbyć się starej powłoki jeśli jest łuszcząca. Mamy wtedy pewność, że nowa farba po nałożeniu gruntu będzie dobrze się trzymać na ścianie

Gruntowanie ścian niemalowanych krok po kroku

Nowe, czyste ściany mają ten zdecydowany plus, że nie trzeba zdejmować wcześniejszej farby. Jednak warto mieć na uwadze też fakt, że taka ściana jest bardzo chłonna, dlatego też sam wybór gruntu jest bardzo istotny. W związku z tym dobieramy odpowiedni grunt do ściany jaką będziemy malować.

Grunty budowlane sklep
Grunty budowlane sklep

Jeśli ściany były wcześniej tynkowane warto, a wręcz należy poczekać, aby tynk dobrze związał, nie może być mokry. Istotnym faktem jest także to, że gruntujemy ściany czyste. Dlatego też jeśli podczas remontu zdążyły się ubrudzić, trzeba je przetrzeć i oczywiście analogicznie odpowiednio zaczekać aż ściana będzie wysuszona.

Tak przygotowane ściany są gotowe do gruntowania przed malowaniem. Grunt nakładamy nie tylko na ściany, ale również i na sufit, nie pomijamy żadnego kawałka ściany. W wielu przypadkach wystarczy jedynie jedna warstwa gruntu, jednakże może zdarzyć się sytuacja, że trzeba będzie dołożyć kolejną. Warto więc sprawdzić po pierwszej warstwie czy ściana wchłania wodę, jeśli tak malujemy jeszcze raz.

Ściany po gruntowaniu muszą podeschnąć, zanim nałożymy farbę właściwą. Po wykonanych czynnościach możemy śmiało malować ściany w wybranym kolorze.

Gruntowanie ścian wcześniej malowanych krok po kroku

Tak naprawdę jeśli mamy do czynienia z farbą, która nie odchodzi, nie łuszczy się ponowne gruntowanie nie ma sensu. Wystarczy przed malowaniem kolorem jedynie umyć dobrze ściany. Sytuacja zmienia się diametralnie jeśli stara farba odchodzi. Pierwszym krokiem w tym wypadku będzie jej usunięcie i naprawienie ewentualnych uszkodzeń.

Po dokonaniu napraw i oczywiście także ich odpowiednim wyschnięciu, analogicznie możemy przejść do gruntowania jak w przypadku ścian niemalowanych wcześniej. Nie przyspieszajmy nic, należy koniecznie poczekać aż grunt dobrze wyschnie, tylko wtedy nowa farba idealnie pokryje ściany.

MW-DOM oferta gruntów

W sklepie MW-DOM znajdziecie Państwo bardzo duży wybór gruntów potrzebnych przed malowaniem ścian. Warto zaznaczyć, że oferta jest szeroka i dostosowana do róznego rodzajów podłoży. Duży wachlarz producentów, ale co ważne także pojemności gruntów. W momencie kiedy potrzeba jest zagruntowania mniejszej powierzchni sprawdzi się idealnie mniejsza pojemność gruntu, wszystko zależne od pomieszczenia, które będzie malowane. Wysoka jakość produktów oraz zadowolenie naszych klientów jest kluczem. Wciąż uzupełniamy swoją ofertę, aby każdy mógł znaleźć produkt odpowiednio dostosowany do swoich potrzeb.

Zobacz również: