Wełna szklana czy styropian? Ocieplamy dom
Co wybrać do ocieplenia domu – wełna szklana czy styropian? Jaki materiał będzie stanowił najlepszą izolację? To pytanie zadaje sobie wiele osób budujących wymarzony dom czy przymierzająca się do remontu. Jakie są zalety jednego i drugiego rozwiązania?
Misja – ocieplenie domu
Składy budowlane są wypełnione po brzegi różnego rodzaju materiałami służącymi do ocieplenia domu i izolacji termicznej. Największą popularnością od lat cieszy się styropian, choć z miejsca lidera wypiera go wełna mineralna. Bardzo często jeszcze na etapie projektowania w wyboru materiałów usłyszymy, że dobrze, żeby budynek oddychał. I tu zdecydowanie, jeśli chcielibyśmy porównać oba materiały wełna mineralna wygrywa. Styropian cechuje się znikoma paro przepuszczalnością, podczas kiedy wełna szklana pozwala na swobodne przenikanie pary zawartej w powietrzu.
Jednak jedynie na podstawie tej cechy ciężko stwierdzić, który z materiałów sprawdzi się lepiej. Istotną kwestią nie jest samo przenikanie pary przez ściany, ale zapobieganie przed jej skraplaniem. Izolacja termiczna budynku to więc nie tylko materiał do ocieplenia, ale także wybór wysokiej jakości farb i tynków.
Jak powstaje wełna mineralna?
Wełna szklana czy inaczej mineralne to produkt powstający w pełni z naturalnego surowca – szkła lub skały bazaltowej. Zanim jednak będzie miała znaną nam formę musi przejść skomplikowany proces produkcyjny. Kamień lub piasek poddawane są obróbce cieplnej w temperaturze 1400ºC. Kiedy przybiorą formę płynną są rozdmuchiwane na drobne włókna, potem nasączona żywicą organiczną. Z kolei styropian to inaczej spieniony, czyli ekspandowany polistyren, w postaci lekkich białych, porowatych granulek. Formuje się z niego przede wszystkim płyty, ale także maty laminowane papą. Najczęściej spotykane w formie płyt ale także sprzedawane w formie granulatu.
Inny wymiar remontu
Istotne różnice pojawiają się natomiast z punktu widzenia prowadzonych prac. O ile nic się nie stanie, jeśli styropian podczas jego montażu będzie miał styczność z wodą, to w przypadku wełny nie może mieć to miejsca. Dlatego jeśli wybierzemy wełnę mineralną jako systemy ociepleniowe, prace można rozpocząć dopiero po pokryciu dachu i w pogodny dzień. Na rynku istnieje wielu producentów wełny i z pewnością każdy znajdzie najlepszą dla siebie. Skład budowlany w większym mieście jak Warszawa czy okolice z pewnością zaoferuje dogodne rozwiązanie.
Również w kwestii montażu są pewne różnice. W przypadku wełny mineralnej Wymaga ona solidniejszego mocowania z uwagi na większą wagę. Do jej montażu używa się kołków z rdzeniem stalowym, podczas gdy do styropianu wystarczą kołki plastikowe. Co przemawia na plus wełny mineralnej to fakt, że jest materiałem bardziej elastycznym. Dzięki temu ułożenie jej w trudnodostępnych miejscach będzie o wiele prostsze.
Izolacja termiczna budynku – dlaczego to ważne?
Dobre zapewnienie izolacji termicznej domu z pewnością przekłada się na koszty związane z ogrzewaniem. Skoro podstawowym zadaniem materiału ocieplającego ma być jego zatrzymywanie, dzięki temu budynek będzie się wolniej wychładzał i dłużej trzymał temperaturę. To także zabezpieczenie ścian budynku oraz ich trwałości. Dlatego warto także wybrać solidne materiały takie jak tynki czy farby. Ocieplenie domu z pewnością jest sporym wydatkiem, jednak te koszt zwrócą się bardzo szybko w corocznych rachunkach właśnie w sezonie grzewczym. Dodatkowo warto wspomnieć, że wełna mineralna stanowi także doskonałą izolację wygłuszającą. Z powodzeniem jest stosowana nie tylko na zewnątrz jako ocieplenie, ale także jako wypełnienie ścianek działowych.
Zanim dokonamy wyboru warto sprawdzić wszystkie plusy i minusy obu opcji. Z pewnością wykorzystanie wełny mineralnej jest obecnie wiodącym trendzie w branży budowlanej. Nie tylko doskonale zabezpiecza budynek i izoluje, ale także dodatkowo stanowi warstwę wygłuszającą. Wełna mineralna zwiększa także bezpieczeństwo przeciwpożarowe, dlatego bardzo często jest wykorzystywana w więźbach dachowych.
Zobacz również: