Wełna mineralna, jaki współczynnik wybrać?

Wełna mineralna, jaki współczynnik wybrać?

Wełna mineralna, jako jeden z najpopularniejszych izolatorów, wykorzystywana jest szeroko do ocieplania budynków. Cechuje się nie tylko doskonałymi właściwościami termicznymi, ale także izolacyjnością akustyczną czy odpornością na działanie ognia. Dla inwestora każdy z tych parametrów ma duże znaczenie, jednak kluczowym oznaczeniem, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest współczynnik przewodzenia ciepła.

Aby sprawdzić, jakim parametrem charakteryzuje się konkretna wełna mineralna, na opakowaniu należy znaleźć wartość współczynnika przewodzenia ciepła, czyli lambdy. Osobom niezwiązanym z budownictwem ciąg podanych liczb zapewne niewiele mówi. Jednak rozszyfrowanie tego zapisu jest proste, a sprowadza się do zasady – im niższy współczynnik, tym lepiej.

Wełna mineralna współczynnik

Wełna mineralna ma współczynnik różny, zależny od producenta, gatunku wełny czy też jej rodzaju. W każdym przypadku informacja ta dostępna jest nie tylko u sprzedawcy, ale także na etykiecie produktu. Zapewne wiele osób zastanawia się, jaki więc współczynnik wybrać, aby wełna charakteryzowała się najlepszymi właściwościami izolacyjnymi?

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma, poza wspomnianą wcześniej zasadą – czym mniej, tym lepiej. Natomiast konkretna wartość powinna być dopasowana do miejsca, które ma być ocieplone oraz uwarunkowań technicznych budynku. Inaczej bowiem może przedstawiać się wartość współczynnika lambda w przypadku ocieplania nowoczesnego obiektu, a inaczej, gdy izolację wykonuje się na ścianach wznoszonych kilkadziesiąt lat temu.

Wełna mineralna twarda

Warto wspomnieć, że na rynku dostępna jest także wełna mineralna twarda, która cechuje się większą gęstością. Jest tym samym bardziej odporna na ściskanie, dlatego też często stosuje się ją do wykonania ocieplenia budynku. W tym przypadku jednak gęstość jest jedynie jedną z właściwości naturalnych surowca. Nie można zapominać o współczynniku przenikania ciepła, który również w stosunku do wełny twardej ma ogromne znaczenie.

Jak zatem dopasować współczynnik lambda?

Jeśli nie macie dostatecznej wiedzy technicznej na ten temat, warto skonsultować swój wybór z wykonawcą ocieplenia lub z pracownikami składu budowlanego. Specjaliści wskażą produkt, który będzie spełniał oczekiwania pod względem izolacyjności, a także sprawdzi się w konkretnej lokalizacji. Wówczas zyskacie pewność, że inwestycja w ocieplenie będzie opłacalna.

Efektywne ocieplenie domu to nie tylko wybór rodzaju izolatora. To także decyzja, jakimi parametrami powinna charakteryzować się wełna mineralna. Cena inwestycji polegającej na ociepleniu budynku nie jest niska, dlatego też warto decydować się na produkty, które zapewnią oczekiwaną skuteczność i przyniosą w perspektywie wymierne korzyści finansowe. Decydując się na wełnę, weźcie więc pod uwagę współczynnik lambda, który powinien być dopasowany do rodzaju ocieplenia, a także stanu technicznego budynku.

Zobacz również:

  1. Jak zbudować domek letniskowy z OSB?
  2. Wełna szklana czy styropian? Ocieplamy dom
  3. Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu. Co to takiego?
  4. Trwała elewacja na każdą pogodę
  5. Trwała elewacja na każdą pogodę
  6. Jak wybrać płytę OSB na podłogę?