Jak wybrać płytę OSB na podłogę?

Jak wybrać płytę OSB na podłogę?

Płyta OSB na podłogę to jedno z rozwiązań, z jakiego chętnie korzystają inwestorzy, którym zależy na sprawnym przeprowadzeniu prac remontowych, a co więcej – na uzyskaniu równej powierzchni posadzki. Warto bowiem pamiętać, że płyty OSB wyróżnia atrakcyjna cena oraz łatwość ich obrabiania, co nie pozostaje bez znaczenia dla tempa wykonywanych robót.

Podłoga z płyt OSB nadaje się pod dowolne wykończenie – doskonale łączy się więc z płytkami ceramicznymi, drewnem czy popularnymi panelami. Niezbędne jest jedynie wykonanie odpowiedniej konstrukcji pod płyty, a także izolacji akustycznej. Istotnym elementem jest również dobór płyt o właściwej grubości, aby wykonany podkład cechował się stabilnością i trwałością. Jaka płyta OSB na podłogę będzie zatem najlepsza?

Płyta OSB na podłogę jaka grubość?

Podstawowym pytaniem, przed jakim stają inwestorzy decydujący się na zastosowanie płyty OSB na podłogę jest, jaką grubość tego materiału warto wybrać. W tym zakresie kluczowe znaczenie ma przewidywane obciążenie podłogi, na co wpływa między innymi rodzaj wierzchniego wykończenia. Przyjmuje się, że do wykonania jednowarstwowego podkładu w zupełności wystarczą płyty o grubości 22 mm.

Warto także wiedzieć, jaka grubość płyty OSB na podłogę będzie optymalna, gdy przewidujecie, że posadzka będzie znacznie obciążona np. wykończeniem z płytek ceramicznych. Wówczas warto postawić na nieco grubsze płyty, które zwykle układa się w dwóch warstwach – sklejonych ze sobą. Istotne znaczenie ma również rozmieszczenie legarów, do których mocowane są płyty.

Podłoga z płyt OSB na legarach

Podłoga z płyt OSB na legarach jest podstawowym sposobem montażu podkładu, bowiem niemożliwe jest wykonanie podłogi z płyt OSB bezpośrednio na betonie, bez konstrukcji drewnianej. Ogromne znaczenie ma rozmieszczenie legarów, czyli ich rozstaw. Prawidłowe rozplanowanie ułożenia drewnianych podpór związane jest bezpośrednio z planowanym obciążeniem podłogi. Nie bez znaczenia jest także grubość zastosowanych płyt. Przyjmuje się, że przy materiale o grubości 20 mm legary należy rozmieścić co 50 cm. Jest to jednak wartość orientacyjna, wymagająca korekty i dostosowania do indywidualnych warunków technicznych budynku.

Podłoga na legarach z płyt OSB wymaga także zastosowania warstwy folii paraizolacyjnej, której zadaniem jest ochrona elementów drewnianych przed działaniem wilgoci. Tam, gdzie będą rozmieszczone legary, wykonuje się izolację akustyczną. Natomiast jeśli inwestor zdecydował się na ocieplenie podłogi, wówczas ekipa montażowa ułoży także warstwę wybranego izolatora. Po poprawnym zamocowaniu wszystkich elementów konstrukcyjnych i ochronnych można przystąpić do montażu płyt OSB, które muszą być przesunięte względem siebie.

Jeśli szukacie taniego i efektywnego sposobu na wykonanie posadzki, skorzystajcie z możliwości, jakie dają płyty OSB. To materiał powszechnie stosowany, który doskonale nadaje się na podkład podłogowy. Niewątpliwą jego zaletą jest cena, a także łatwość układania, co przekłada się na tempo prowadzonych prac. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej grubości płyt oraz o prawidłowym wykonaniu konstrukcji legarowej, aby podłoga była stabilna i dopasowana do przewidywanego obciążenia.

Zobacz również:

  1. Jak zbudować domek letniskowy z OSB?
  2. Wełna szklana czy styropian? Ocieplamy dom
  3. Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu. Co to takiego?
  4. Trwała elewacja na każdą pogodę
  5. Wełna mineralna, jaki współczynnik wybrać?