Beton komórkowy, gazobeton, cegła ceramiczna – kiedy się na nie zdecydować?

Beton komórkowy, gazobeton, cegła ceramiczna. W zależności od indywidualnych preferencji, lokalizacji budynku oraz jego przeznaczenia należy wybrać inne, dopasowane materiały budowlane. Czym należy się kierować?

Jak powstaje beton komórkowy?

Beton komórkowy powstaje przez wprowadzenie powietrza pod ciśnieniem do mieszanki cementowej. W ten sposób pojawiają się komórki. Samo powietrze wtłaczane jest za pośrednictwem reakcji chemicznej – zwykle poprzez spienienie masy.

Materiał jest formowany w bloczki o różnych wymiarach i kształtach. Dzięki temu mogą być stosowane zarówno do wznoszenia ścian działowych, jak i nośnych.

Kiedy warto wybrać beton komórkowy?

Beton komórkowy jest doskonałym materiałem budowlanym w sytuacji, gdy kluczowa jest dobra izolacja cieplna. Ze względu na wysoką porowatość, współczynnik ciepła osiąga lepsze wyniki. Chcąc poprawić tę własność, warto wybierać bloczki o jak największej ilości powietrza – dzięki temu można znacząco zredukować opłaty za ogrzewanie.

Bloczki wykonane z gazobetonu charakteryzują się wyjątkowo łatwą obróbką. Nie kruszą się i nie łamią. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w przypadku wznoszenia budynków o mniej standardowym kształcie.

Gazobeton jest uznawany za materiał niepalny oraz nienagrzewający się. Dodatkowo jest także odporny na temperatury ujemne. A dzięki wysokiej przepuszczalności pary wodnej, to materiał wyjątkowo odporny na wszelkie pleśnie o grzyby – stanowi doskonały wybór dla osób borykających się z alergiami.

Bloczki wykonane z betonu komórkowego są także rozwiązaniem o dobrej zależności między ceną a jakością. Warto także wziąć pod uwagę, że na rynku dostępne są bloczki w wielu kształtach i wymiarach.

Zobacz nasza ofertę:

Beton komórkowy, gazobeton, cegła ceramiczna
Beton komórkowy, gazobeton, cegła ceramiczna

Wady gazobetonu – inne rozwiązania

Gazobeton jest materiałem cechującym się licznymi zaletami, nie jest jednak rozwiązaniem odpowiednim dla każdego. Przede wszystkim, należy pamiętać, że do pracy z gazobetonem niezbędna jest profesjonalna ekipa wykonawcza. W przeciwnym wypadku, ściany wykonane z betonu komórkowego mogą przemarzać, zwłaszcza w okolicach mogących mieć mostki termiczne.

Porowata struktura gazobetonu może być jednocześnie jego zaletą oraz wadą. Należy pamiętać, że to cecha wpływająca na nasiąkanie, a zwiększająca się wilgotność może negatywnie wpłynąć na termoizolacyjność, a nawet doprowadzić do kruchości ścian. Budując ściany w piwnicach lub innych miejscach podatnych na wilgoć, należy szczególnie dokładnie zabezpieczać powierzchnię.

Niska gęstość betonu komórkowego wpływa także na jego wytrzymałość. Budując dom o ciężkiej konstrukcji, lepiej zdecydować się na gęstsze bloczki lub cegły. Warto także pamiętać, że porowatość betonu negatywnie wpływa na jego właściwości izolujące w zakresie hałasu.

Beton komórkowy, ze względu na wysoką porowatość jest materiałem dość kruchym. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność podczas transportu oraz murowania.

Tradycyjna cegła ceramiczna – wady i zalety

Cegła ceramiczna jest materiałem budowlanym znanym od wielu lat. To jedne z najstarszych rozwiązań przeznaczonych do murowania ścian. Powstają z wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze gliny.

Najpopularniejsze cegły ceramiczne dzielą się na:

  • pełne
  • drążone

W przypadku cegieł pełnych powstały produkt nie ma żadnych otworów. Natomiast cegły drążone przybierają formę pustaków, a także cegieł dziurawek i kratówek. Materiały budowlane tego rodzaju występują w licznych kształtach i rozmiarach, aby maksymalnie usprawnić proces budowania.

Tradycyjne cegły ceramiczne współcześnie wykorzystywane są zwłaszcza do ścian dwuwarstwowych oraz trójwarstwowych. Wymagają one warstwy izolacyjnej oraz tynku cementowo-wapiennego. W przypadku trójwarstwowych ścian można wykończyć ją warstwą cegły klinkierowej lub licowej, dzięki czemu nie ma konieczności dodatkowego tynkowania.

Główne zalety cegły ceramicznej opierają się o doskonałe parametry cieplne, a także dużą akumulacyjność cieplną. Dodatkowo jest to materiał charakteryzujący się znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Ze względu na wykorzystany do produkcji materiał, cegły ceramiczne wpływają na dużą masę ścian oraz znaczną grubość. Dodatkowo sam proces wznoszenia ścian z cegły ceramicznej jest czaso- oraz pracochłonny.

Jeśli jesteś zainteresowany dobraniem odpowiednich materiałów budowlanych, sprawdź naszą ofertę: CEGŁY, BLOCZKI, PUSTAKI – MW-DOM Warszawa – Pruszków

Zobacz również: