Izolacja fundamentów w budynku
Odpowiednia izolacja fundamentów w budynku to podstawa dobrze zabezpieczonego budynku. Izolacja jeśli jest wykonana poprawnie chroni budynek przed nasiąkaniem wilgoci, a co za tym idzie także niszczeniem oraz wyziębieniem. Jak w takim razie wykonać taką izolację, od czego zacząć, jak się przygotować?
Izolacja fundamentów w budynku, a system hydroizolacji
Hydroizolacja jest kluczowa, aby uzyskać optymalny efekt izolacji fundamentów w budynku. Odpowiednio dobrany system oraz same materiały hydroizolacyjne to coś na czym nie powinniśmy absolutnie oszczędzać.
Hydroizolacja, czym jest na co się składa?
W dużym skrócie hydroizolacja zabezpiecza fundamenty przed wilgocią. Jest to rodzaj izolacji fundamentów budynku, który ma na celu odseparowanie fundamentów budynku od wód gruntowych oraz wszelkiej wilgoci. System hydroizolacji nie powinien być pominięty, dlatego też warto wybrać odpowiedni jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Warto nadmienić, że taką izolację fundamentów budynku wykonuje się także przy budynkach już istniejących, jednakże jest to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcie.
Należy pamiętać, że system izolacji fundamentów budynku służy przede wszystkim jego bezpieczeństwu oraz trwałości, dlatego nacisk na ten system powinien być priorytetem.
Dlaczego izolacja fundamentów budynku jest konieczna?
Fundamenty budynku są osadzone głęboko w ziemi, dlatego też są narażone na wilgoć oraz wody gruntowe. Oczywistym jest, że fundamenty powinny być na odpowiednim poziomie, wszystko zależne jest właśnie od wspomnianych wcześniej wód gruntowych. Nie tylko pominięcie izolacji fundamentów w budynku, ale i również jej nieprawidłowe wykonanie może przysporzyć nie lada kłopotów.
O uszkodzonej bądź źle wykonanej izolacji fundamentów budynku mogą świadczyć:
- konstrukcja fundamentów uległa uszkodzeniu, pęknięcia, szczeliny, itp
- odkładanie się soli, co powoduje wykwity solne
- rozwój pleśni
- straty ciepła spowodowane gorszą termoizolacją budynku
Jak wybrać odpowiednią izolację fundamentów w budynku?
Trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku tak naprawdę opiera się na odpowiednio dobranej izolacji fundamentów. Aby móc dokonać dobrego wyboru izolacji kluczowe będzie sprawdzenie gruntu na naszej działce. Drugim ważnym aspektem na pewno będzie typ fundamentu, użytych do jego wykonania materiałów.
Wykonanie izolacji fundamentów budynku, krok po kroku
Wykonanie izolacji fundamentów budynku należy wykonać w odpowiedni sposób, czyli fachowo rzecz ujmując zgodnie z przyjętą sztuką. Hydroizolację wykonujemy zgodnie z wcześniej powstałym projektem, czy zaleceniami producentów konkretnej izolacji. Prace można wykonać własnoręcznie, bądź powierzyć ją fachowcom. Aby wykonać ją własnoręcznie przedstawiamy kilka ważnych kroków.
Odpowiednie przygotowanie fundamentów w budynku
- Hydroizolacja musi być szczelna, aby nie przepuszczała wilgoci do fundamentów. Zatem, aby można było ją wykonać w odpowiedni sposób fundamenty muszą zostać wcześniej przygotowane. Należy uzupełnić ubytki jeśli takowe są, a powierzchnia musi być czysta.
- Izolacja pozioma. Izolacja pozioma ma na celu ochronę ław i płyt fundamentowych przed wilgocią. Przeważnie zaleca się wykonanie dwóch warstw. Na tak przygotowanej izolacji umieszcza się ściany fundamentowe.
Gruntowanie ścian fundamentowych
- Gotową ścianę fundamentową trzeba zagruntować. Zastosowanie gruntu na tejże ścinanie ma na celu zwiększenie przyczepności oraz odporności ścian. Należy pamiętać, aby zastosować się do zaleceń producenta gruntów.
- Izolacja pionowa. Izolację poziomą mamy za sobą, została także i pionowa, której nie można pominąć.
Wykonanie izolacji cieplnej i izolacji poziomej
Po zakończeniu prac związanych z hydroizolacją należy wykonać prace cieplne. Przeważnie stosuje się do tego styropian, a na zewnątrz folię kubełkową. Druga warstwa pozioma jest zabezpieczeniem ściany fundamentowej.
Tak przygotowane fundamenty zostają jedynie do zakopania. Jak widać nie są to trudne prace, jednakże warto skorzystać z porad fachowców odnośnie izolacji fundamentów w budynku. Zapraszamy do kontaktu z fachowcami MW-DOM. Służymy pomocą w wyborze odpowiednich materiałów.
Zobacz również: