Gazobeton czy ceramika – jaki materiał murowy wybrać do wzniesienia ścian?

Gazobeton czy ceramika – jaki materiał murowy wybrać do wzniesienia ścian. Budowa domu potrafi nastręczyć nie lada kłopotów, ale i poważnych decyzji jakie należy podjąć. Wybór samych materiałów budowlanych potrafi przyprawić o ból głowy.

Może nie tyle sam wybór tych materiałów, co wybór, który sprawdzi się na lata i będzie spełniał swoją rolę. Zarówno gazobeton jak i ceramika mają swoich zwolenników i przeciwników, cieszą się popularnością na rynku, jednakże różnią się parametrami wytrzymałościowo – izolacyjnymi. Materiał do wzniesienia ścian jest podwaliną budowy domu, zatem jakiego wyboru dokonać gazobeton czy może jednak ceramika?

Za i przeciw? Czym się różnią, który lepszy?

Zapraszamy do krótkiego wyjaśnienia.

Gazobeton specyfikacja

Gazobeton, czyli potocznie nazywany betonem komórkowym jest materiałem budowlanym, który produkuje się na bazie piasku, wody, wapna, cementu, anhydrytu, proszku i pasty aluminiowej. Bloczki z betonu mają sporą porowatość, dlatego też wiąże się to z ich niską masą. Gazobeton charakteryzuje wysokie parametry izolacji termicznej, co również jest bardzo istotne. Gazobetony w swojej ofercie mają różne odmiany gęstości. Jak to ma się w praktyce? Gazobetony o niższej gęstości mają lepszą izolację cieplną, natomiast te o wyższej gęstości posiadają lepsze parametry

Gazobeton czy ceramika
Gazobeton czy ceramika

akustyczne. Ciekawym aspektem na pewno jest to, że gazobeton ma bardzo dużą precyzję wykonania, co skutkuje ułatwieniem robót murarskich, tynkarskich czy wykończeniowych. Duży gabaryt bloczków, a jednocześnie ich niski ciężar nie sprawiają problemów czy to przy transporcie czy w procesie budowania. Przy murowaniu gazobetonu zużywa się o wiele mniej zaprawy klejowej, jej niewielka ilość zapobiega powstawaniu mostków cieplnych, co ogranicza zużycie energii.

Co nieco o ceramice

Ceramika, czyli tak naprawdę cegła lub pustak w woli wyjaśnienia jest produkowana z gliny. Jest to wyrób najbardziej tradycyjny, znany od lat, który produkuje się wciąż na dwa sposoby, a mianowicie:

  1. wypalanie w wysokiej temperaturze mieszanki gliny oraz wody
  2. wprowadzenie do składu masy składnika w postaci mączki drzewnej bądź trocin.

Ceramika cechuje się znaczącą gęstością, dlatego też ma bardzo dobre parametry akustyczne. Co zdecydowanie wyróżnia ceramikę na tle gazobetonu. Jednakże nalezy mieć na uwadze, że ceramiki nie można stosować pod obciążeniami skupieniowymi, dlatego też wybierając odpowiedni materiał trzeba mieć na uwadze wytrzymałość murów. Elementy zbudowane za pomocą ceramiki budujemy na cienkie lub grube spoiny bądź piankę montażową.

Zobacz naszą ofertę:

CEGŁY, BLOCZKI, PUSTAKI
CEGŁY, BLOCZKI, PUSTAKI

Gazobeton czy ceramika, co wybrać?

Wybór nie jest z pozoru łatwy, trzeba przeanalizować za i przeciw oraz wszelkie parametry murów. Nie pozostawiajmy nic przypadkowi, wybór materiałów do wzniesienia ścian powinien być odpowiednio dobrany. Oczywistym jest, że koszt wykonania ścian będzie na pewno różny, ale warto bliżej przyjrzeć się względom techniczno – użytkowym. Wybierając materiał murowy do wzniesienia ścian większość użytkowników kieruje się jego wytrzymałością. Nie jest to mylne wyobrażenie jednak zastanówmy się jaki budynek wnosimy czy parterowy czy wielopiętrowy. Przy budynku wielopiętrowym sprawdzi się gazobeton. Jednak w większości przypadków pod względem parametrów wygrywać będzie ceramika. Dokonując wyboru zwróćmy uwagę także na kwestie techniczne, czyli chociażby sam transport, łatwość i szybkość montażu. Już sam koszt zakupu zaprawy zwykłej i klejowej sygnalizuje, że lepszym wyborem będzie gazobeton. Za gazobetonem przemawia także fakt, że przy jego tynkowaniu użyjemy cieńszej warstwy tynku.

MW-DOM duży wybór materiałów budowlanych

Nasz sklep internetowy MD-DOM oferuje duży wybór materiałów budowlanych wszelakiej maści. Wznoszenie ścian oraz wybór odpowiedniej metody to podstawa to przeprowadzenia prac budowlanych na wysokim poziomie. Potrzebne do tego produkty oferujemy w konkurencyjnych cenach, dlatego też zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Nasi pracownicy służą pomocą w doborze materiałów budowlanych, które spełnią oczekiwania oraz wspomogą nie jedną budowę.

Zobacz również: