Jak pomalować sufit bez Smug

Jak pomalować sufit bez Smug

Jak pomalować sufit, aby uniknąć niepotrzebnych poprawek i osiągnąć równomierny, gładki wygląd? Malowanie sufitu może być zmorą dla wielu osób, ze względu na to, że jest to najmniej wygodna część do malowania, a także ze względu na brak dobrego dostępu do niego. Jednakże, istnieje kilka błędów, których warto uniknąć już na samym początku, a także konkretne wskazówki i porady, które pomogą Ci poradzić sobie z pomalowaniem sufitu.

Najczęściej popełniane błędy przy malowaniu sufitu

  • nieumiejętnie dobrana farba do warunków atmosferycznych panujących w chwili malowania
  • źle dobrane narzędzia do malowania. Wielu producentów udziela rad jaki sprzęt będzie najodpowiedniejszy do ich produktów
  • nieodpowiednia technika malowania
  • nieprzygotowany odpowiednio sufit do malowania.

Ocena stanu powierzchni, czyli sufitu przed malowaniem

Kiedy wiemy już czego należy uniknąć, warto zabrać się do malowania sufitu. Jednak nie należy pomijać żadnego kroku. Najważniejszym będzie oczywiście i pierwszym na jakim należy się skupić to ocena sufitu. Powierzchnia jaką będziemy malować musi być odpowiednio przygotowana. Przede wszystkim czystość. Jeśli malujemy na starą farbę należy się upewnić czy nie odchodzi ona,

Jak pomalować sufit bez bez Smug
Jak pomalować sufit bez bez Smug

bądź ewentualnie ją zedrzeć, czy naprawić drobne ubytki jeśli takowe się pojawią. Oczywistym jest także to, że wszelkie wcześniejsze naprawy powierzchni sufitu muszą odpowiednio wyschnąć.

Dobry grunt to podstawa malowania bez smug

Powinna to być mantra każdej osoby, która zabiera się za malowanie. Zasada jest prosta i jeśli mamy gotową i oczyszczoną powierzchnię należy zabrać się do zagruntowania sufitu. Grunt jest podstawą i tak naprawdę dzięki niemu wybrana farba będzie miała zdecydowanie lepszą przyczepność. Duża różnorodność dostępnych gruntów na rynku pozwoli na wybór odpowiedniego preparatu. Warto też nadmienić, że po zagruntowaniu sufitu stara farba jeśli wcześniej była malowana będzie o wiele mniej widoczna.

Przygotowanie pomieszczenia, zabezpieczenie ścian

Niby z pozoru błaha sprawa, jednak warto zabezpieczyć zarówno całe pomieszczenie jak i ściany przed ewentualnym chlapaniem farby. Folia malarska oraz różnego rodzaju taśmy zabezpieczające zdecydowanie przyjdą tutaj z pomocą.

Temperatura i wilgotność powietrza

Zwróćmy na to uwagę, aby farba jaką zamierzamy pomalować sufit miała możliwość wyschnięcia w warunkach odpowiednich. Taką informację znajdziemy na opakowaniu farby, producenci zalecają konkretne warunki dobrego wyschnięcia swoich farb.

Farby do sufitu
Farby do sufitu

Malowanie sufitu, jak się do niego zabrać

W momencie kiedy mamy wszystko już odpowiednio przygotowane oraz wybrany dzień do malowania warto skorzystać z drabinki do malowania, wałka na kijku teleskopowym i uwaga nawet szczudeł. Te ostatnie coraz bardziej popularne, jednakże wymagające sporych umiejętności.

Sufit zaczynamy malować od narożników oraz wszelkich innych trudnodostępnych miejsc, warto posłużyć się tutaj niedużym pędzlem. Kolejno, aby sufit nie posiadał smug warto skorzystać z wałka. Uwaga wałek należy wcześniej nieco zwilżyć wodą. Wymieszaną wcześniej farbę nakładamy na wałek, a jej nadmiar odsączamy na kratce malarskiej. Malujemy równomiernie, nachodzącymi na siebie pasami od góry do dołu. Aby nie pojawiły się smugi warto nałożyć drugą warstwę farby.

Malowanie sufitu bez smug jest jak najbardziej możliwe, warto jednak postawić przede wszystkim na odpowiednie przygotowanie warunków oraz podłoża. Wybór gruntu oraz farby będzie istotnym szczegółem, który bez problemu można rozwiązać w sklepie MW- DOM.

Zobacz również: