Uszczelniacze budowlane – do czego służą?

Uszczelniacze budowlane. Nie tylko eksperci budowlani spotykają się z uszczelniaczami. Są one ogólnodostępne jak i również wielozadaniowe. Uszczelniacze znajdziemy pod różną postacią, a także silikonów czy akryli, wszystko zależne od materiału z jakim mamy do czynienia. Każdy majsterkowicz z czasem uzupełniając swoją listę narzędzi natrafi na uszczelniacz. Postaramy się po krótce wyjaśnić z czym konkretnie mamy tu do czynienia, jakie mają one zadanie.

Uszczelniacze budowlane, potocznie nazwane silikony, a także akryle cóż to jest?

Uszczelniacze to w dużym skrócie masy chemiczne średniej gęstości, mają swoje zastosowanie w budownictwie. Są używane przede wszystkim do różnych szczelin, łączenia ościeżnic ze ścianami i parapetami, urządzeń sanitarnych, czy różnego rodzaju rys. Co warto dodać są bardzo proste w obsłudze właśnie przez, każdy konkretnie dopasowany do odpowiedniego podłoża, zwracamy uwagę, aby koniecznie czytać etykiety.

Uszczelniacze budowalne

Uszczelniacze budowlane
Uszczelniacze budowlane

 

Rodzaje uszczelniaczy budowlanych

Mimo iż nazewnictwo jest różne to jednak każdy ma podobne zastosowanie. Uszczelniacze dzielą się ze względu na swoje zastosowanie na:

  • akrylowe – uszczelniacz, który jak najbardziej można malować. Stosowany przy spoinach mineralnych, takich jak gładzie czy tynki
  • kauczukowe – stosowane w pracach dekarskich, ale przez swoją odporność na grzyby także w pomieszczeniach sanitarnych
  • poliuretanowe – mają dobre właściwości klejące, są bardzo przyczepne, ale co ważne także wodoodporne. Redukują drgania i wibracje
  • ognioochronne – idealne do uszczelnienia w miejscach z bardzo wysokimi temperaturami, czyli piece i kominy. Po wyschnięciu są bardzo sztywne, co jest rzadkością.

Silikony, rodzaje

Kolejnym uszczelniaczem w rodzinie budowlanej są silikony. One także posiadają konkretne zastosowania, postaramy się je pokrótce przybliżyć:

  • naturalne: te silikony dzielimy na neutralne, sanitarne neutralne, dekarskie, kamieniarskie. Są to sylikony spersonalizowane pod daną dziedzinę od ochrony przed pleśnią, UV, po naprawy rynien czy stosowaniu przy kamieniach
  • octowe: sanitarne octowe, budowlane, uniwersalne, szklarskie oraz monterskie. Tutaj kolejna grupa budowlana mająca inne właściwości jak przy neutralnych silikonach

Akryle i kleje

Ostatnia już grupa uszczelniaczy to akryle i kleje. W tym wypadku wybór mamy zdecydowanie ograniczony, jednakże także warto o nich wspomnieć.

Akryl służy przede wszystkim do spoinowania płyt kartonowo gipsowych, gdyż posiada większą przyczepność do gipsu. Posiada on bardzo dużą ilość wypełniacza.

Kleje do spoinowania to kleje o wysokiej sile wiązania. Mają swoje zastosowanie przy mocowaniach w wewnątrz jak i na zewnątrz domów. Wytwarzają one bardzo silną spoinę, która jest elastyczna, ale i zarówno wodoszczelna.

Produkty 2w1

Warto wspomnieć także o produktach, które zawierają w sobie zarówno uszczelniacz jak i klej. To produkty nowoczesne, które zastępują silikony i kleje, dają możliwości stosowania na różnych podłożach i materiałach. Co ciekawe zapewniają one praktycznie 100% szczelność w nawet trudno dostępnych miejscach.

Podsumowanie uszczelniaczy

Podsumowując do czego służą uszczelniacze? Przede wszystkim mają one za zadanie zabezpieczenie różnego rodzaju powierzchni przed wilgocią. Co ciekawe zastosowanie jest tak duże, że tak naprawdę zarówno doświadczony pracownik budowlany jak i laik w tym temacie ma możliwość odpowiedniego uszczelnienia. Uszczelnienia w łazience, kuchni, a także już bardziej profesjonalne jak ingerencja w rury, dach, szklenie okien to zadania specjalne dla uszczelniaczy.

Łatwe w użytkowaniu, a co ważne także dostępne do praktycznie każdego rodzaju materiałów sprawiają, że każde uszczelnienie zostanie wykonane trwale i bezpiecznie. Zalecamy do sprawdzania instrukcji użycia producentów zawartej na opakowaniach. Uszczelnienie zewnętrzne będzie znacząco różnić się od wewnętrznego.

W sklepie internetowym MW DOM dostępne są różnego rodzaju uszczelniacze, odpowiednio dostosowane do warunków podłoża, rodzaju spoin jakie są wymagane czy chociażby elastyczności spojenia. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Zobacz nasze pozostałe wpisy: