Dom energooszczędny – z czego najlepiej wybudować?

Dom energooszczędny. Z czego najlepiej budować dom, aby był energooszczędny? Budowa domu energooszczędnego bezpośrednio przekłada się na komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji. Z czego najlepiej budować dom, aby rzeczywiście był wygodni i tani w utrzymaniu?

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Przede wszystkim należy zrozumieć, na czym polega energooszczędność domów tego rodzaju. Ze względu na odpowiednio dobrane ściany, znacznie zmniejszona zostaje utrata ciepła. Możliwe jest także wykorzystywanie promieni słonecznych, aby zmniejszyć wysokość opłat.

Domy energooszczędne mogą być także wyposażone w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak ciepło z gruntu lub promieni słonecznych. Kluczowe jest również usytuowanie budynku, aby maksymalnie wykorzystywać naturalne ciepło.

Znaczący wpływ ma także wentylacja oraz rekuperacja. Wszystkie etapu budowy tego rodzaju domu muszą być starannie przemyślane, aby maksymalnie oszczędzać energię i ciepło. Dzięki minimalizowaniu strat można w prosty sposób znacząco obniżyć rachunki za prąd. Dla wielu osób budowa domu energooszczędnego jest połączona z celem całkowitego wyeliminowania opłat za energię.

Materiały izolacyjne
Materiały izolacyjne

Wpływ odpowiedniego projektu i usytuowania na zużycie energii

Decydując się na budowę domu oszczędzającego energię, warto zadać sobie dwa pytania:

  • z czego najlepiej budować dom?
  • jak najlepiej zlokalizować dom?

Domu niskoemisyjne maksymalnie wykorzystują sprzyjające warunki naturalne. Z tego względu tak kluczowa jest lokalizacja oraz ustawienie względem kierunków świata. Budynek stanowi całość, przez co należy pamiętać, że każdy element jest równie istotny.

Zarówno woda, jak i energia, słońca oraz wszelkie inne zasoby mają wpływ na efekt – stopień oszczędności, komfort użytkowania oraz wpływ na środowisko naturalne.

Sam budynek powinien wykorzystywać naturalne światło słoneczne. Zarówno pod względem ciepła, jak i światła. Dlatego najbardziej polecanym ustawieniem jest orientacja północ południe. Dzięki temu nie ma tak silnej konieczności klimatyzowania wnętrza latem, a dodatkowo można liczyć na maksymalną ilość słońca zimą.

Pamiętając o tych zależnościach, można także optymalnie rozplanować pomieszczenia wewnątrz domu. Tym samym, warto, aby od strony południowej zlokalizowane były pokoje wymagające dużej ilości światła przez większość dnia – np. salon lub jadalnia.

Wschodnie pomieszczenia doskonale sprawdzą się jako sypialnia lub kuchnia. Pozostaną chłodne i zacienione nawet latem. Gorzej oświetlone pomieszczenia można bez problemu przeznaczyć na łazienkę lub wszelkiego rodzaju schowki i garaże.

Z jakich materiałów najlepiej skorzystać, budując dom energooszczędny?

Dom energooszczędny powinien być zbudowany nie tylko w odpowiedni sposób, ale także z odpowiednich materiałów. Kluczowe jest wykorzystanie materiałów posiadających dużą masę termiczną. Doskonale sprawdzą się cegły, kamień oraz beton.

Dzięki wykorzystaniu tego rodzaju materiałów, w znaczącym stopniu obniża się zużycie energii danego budynku. Charakteryzują się one pochłanianiem oraz magazynowaniem energii cieplnej. Spowalnia ona wymianę ciepła, a także reguluje temperaturę wewnątrz domu.

Urządzając dom energooszczędny, warto zrezygnować z materiałów o niskiej masie termicznej, takich jak drewno lub stal. Kluczowa jest również wysokiej jakości izolacja. Powinna obejmować ona ściany, dach, a także podłogę. Chcą dodatkowo zminimalizować straty ciepła, warto rozważyć grubszą warstwę izolacji również w przegrodach.

Ściany w domu energooszczędnym – jakie wybrać?

Bazując na opiniach ekspertów, warto pamiętać, że najwięcej energii z domu ucieka przez ściany. Z tego względu jest to kluczowy etap projektowania domu energooszczędnego. Oprócz wyboru odpowiedniego materiału należy także pamiętać o zniwelowaniu mostków termicznych.

Mostkami termicznymi nazywa się miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła. Aby tego uniknąć, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej termoizolacji. Niektóre nowoczesne materiały budowlane mogą posiadać właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu nie ma konieczności dodatkowej izolacji.

Jeśli chcesz znaleźć materiały budowlane przeznaczone do budowy domów energooszczędnych, sprawdź https://mw-dom.pl/

Zobacz również: