Materiały budowlane – jakie są ich rodzaje i podział?

Materiały budowlane – jakie są ich rodzaje i podział. Budowa wymarzonego domu jednorodzinnego, dużej hali produkcyjnej czy galerii handlowej to niezwykle trudne zadanie. Materiały budowlane, które są potrzebne do ich budowy, to bardzo zróżnicowana grupa produktów. Obejmują one zarówno złożone systemy ścian i ociepleń, a także sam beton. Klasyfikacja materiałów budowlanych również nie jest bardzo jasna, ponieważ można je podzielić według materiału, zastosowania lub właściwości technicznych.

Z jakich materiałów budowlanych obecnie warto skorzystać?

Co trzeba wiedzieć na ten temat? Jakie rodzaje materiałów budowlanych są dostępne na rynku? Jakiej firmie warto zaufać? Na wszystkie przedstawione pytania, poznasz odpowiedzi w naszym artykule!

Czym jest materiał budowlany i jakie są jego rodzaje?

Najprościej mówiąc wszystkie materiały budowlane to różnego rodzaju tworzywa wykorzystywane do budowy nowych obiektów lub renowacji już istniejących. Każdy z nich, niezależnie od przeznaczenia, musi spełniać rygorystyczne normy i badania techniczne, abyśmy mogli określić ich trwałość i stabilność, co jest ważne dla konstrukcji budowlanych, zwłaszcza dla wielkopowierzchniowych budowli.

Materiały budowlane
Materiały budowlane

 

Materiały budowlane to bardzo duża grupa produktów, które można podzielić na kilka podgrup w zależności od zastosowania lub właściwości technicznych. Jeśli udajemy się do sklepu budowlanego, najczęściej spotkamy się tam z pierwszym podziałem materiałów budowlanych, gdyż jest to jeden z najbardziej intuicyjnych podziałów w tej szerokiej kategorii.

  • Materiały murarskie to głównie elementy murowe, czyli składniki o specjalnych kształtach, których przeznaczeniem jest wznoszenie ścian.
  • Jak sama nazwa wskazuje, materiały stropowe jest używany do produkcji sufitów. Do tej grupy materiałów zaliczamy: kształtki czy płyty stropowe.
  • Materiały dachowe to wszystkie produkty, których używamy do wykonywania dachów, tj. dachówki ceramiczne, asfaltowe czy blachodachówki.
  • Materiały fundamentowe, czyli te, które są wykorzystywane do wznoszenia fundamentów. Odpowiedzialne są przede wszystkim za utrzymanie całego ciężaru budynku.

Inny podział materiałów budowanych

Najłatwiejszy podział materiałów budowlanych wydaje się opierać na źródle ich pochodzenia. Można je podzielić na materiały naturalne (m.in. kamień, drewno), materiały powstałe w wyniku obróbki materiałów naturalnych (metale, kruszywa, wyroby z drewna, beton, ceramika, szkło, kleje itp.) oraz materiały syntetyczne (tworzywa sztuczne, styropian). Innym sposobem jest podzielenie materiałów budowlanych według ich właściwości technicznych.

Zgodnie z tą normą klasyfikuje się je jako: konstrukcyjne, niekonstrukcyjne i izolacyjne. Pamiętaj jednak, że każdy rodzaj materiału budowlanego musi być wystarczająco trwały, aby budynek z niego skonstruowany funkcjonował prawidłowo. Dlatego budując jakąkolwiek konstrukcję, nie warto kierować się ceną materiałów – należy kierować się ich wysoką jakością. Jeżeli kompletnie się na tym nie znasz, koniecznie skorzystaj z pomocy profesjonalnych doradców.

Reasumując, jeśli chcesz mieć pewność co do jakości przedstawionych wcześniej materiałów budowlanych warto korzystać z pomocy specjalistów. Czym charakteryzuje się nasza firma? Przede wszystkim jest to wysoka jakość sprzedawanych przez nas materiałów budowlanych.

Gwarantujemy również wysyłkę materiałów ciężarówkami z HDS oraz firmami kurierskimi w ciągu 24h od złożonego zamówienia. Staramy się również wyróżniać naszym profesjonalnym doradztwem w zakresie oferowanych przez nas produktów oraz usług. Zawsze możesz liczyć u nas na kompleksową współpracę w zakresie technicznego doradztwa, co potwierdzają również wiele pozytywnych opinii naszych klientów.

Dlatego, jeżeli w najbliższym czasie będziesz budował swój pierwszy wymarzony dom, to serdecznie zachęcamy do sprawdzenia naszych materiałów budowlanych dostępnych na naszej stronie internetowej. Wszystkie informacje kontaktowe do naszej sprzedaży internetowej, jak również do sklepu stacjonarnego, znajdziesz w zakładce „Kontakt”.

Zobacz więcej: