Folia budowlana – rodzaje i zastosowanie

Folia budowlana to materiał niezbędny podczas budowy budynku, wykańczania lub remontowania, ale zastosowanie znajdzie również w miejscach i sytuacjach nie związanych z budownictwem np. podczas prac porządkowych albo w czasie  przeprowadzki.

Jakie są cechy szczególne folii budowlanej?

Folie przeznaczone do użytku w trakcie budowy lub do pomieszczeń remontowanych muszą być wytrzymałe, mocne i chronić zarówno przed wilgocią, jak i przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Przeważnie wykonane są z polietylenu – transparentnego lub czarnego – i są trudne do rozdarcia.

Zastosowanie folii budowlanej

Mocna, wytrzymała folia znajdzie zastosowanie zarówno podczas remontu, jak i  również w  sytuacjach nie związanych z miejscem budowy, przede wszystkim ma chronić i zabezpieczać:

  • chroni przed wilgocią –  specjalny rodzaj folii budowlanej rozkładamy na podłodze jako materiał izolacyjny przed położeniem paneli
  • chroni przed wodą ( deszczem ) pełniąc rolę plandeki
  • chroni  przestrzenie, które mają pozostać wolne od zabrudzeń, kurzu czy pyłu budowlanego
  • zabezpiecza meble przed zabrudzeniem np. farbą i uszkodzeniami
  • jednym z najczęściej stosowanych rodzajów folii jest malarska, którą  rozkładamy w trakcie odnawiania, by chronić meble, sprzęty i podłogę.

nieoczywiste zastosowanie folii budowlanej

  • może służyć jako materiał ochronny dla mebli i pomieszczeń rzadziej używanych lub chwilowo niepotrzebnych np. na strychu, w piwnicy, na działce
  • zabezpiecza części pomieszczeń mieszkalnych (  stół, blaty, podłogę ) w których wykonujemy jakieś prace z użyciem substancji brudzących np.  farby, gliny, kleju, tłuszczu
  • taki rodzaj folii jest powszechnie stosowany jako podkład pod mały basen ogrodowy lub przykrycie basenu
  • ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie –  do oczek wodnych, do wykładania donic, do przygotowania miejsca na sadzenie  iglaków.

Rodzaje folii budowlanej

Wyróżniamy dwa rodzaje folii: izolacyjną oraz ochronną (np. malarską). Ponadto, można je podzielić ze względu na kolor: przezroczystą i czarną folię budowlaną. Istnieją też folie polietylenowe oraz maty remontowo-budowlane. Dodatkowo, powszechnie stosowane są folie pęcherzykowe i bąbelkowe izolacyjne, które znajdują zastosowanie w transporcie jako materiał do pakowania różnej wielkości przedmiotów.

W naszej ofercie znajdziesz:

Hardy Folia ochronna 4x5m – szara folia malarska

Hardy Folia ochronna gruba 4x5m – mocna, bezbarwna 

Która folia budowlana jest najlepsza? Czym się kierować przy wyborze?

Artykuły budowlane Warszawa/ Pruszków 

Wybierając folię budowlaną  przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę do czego ma służyć.

Folia malarska – jak sama nazwa wskazuje – chroni przed zabrudzeniem farbą lub kurzem podczas remontu czy odnawiania.

Folia polietylenowa tzw. stretch jest przezroczysta, często używa się jej do zabezpieczenia materiałów budowlanych np. na palecie, co jest o tyle wygodne, że dokładnie widać co jest pod folią.

Czarna, paroprzepuszczalna ( paroizolacyjna )  folia budowlana jest najczęściej stosowaną folią izolacyjną. Ten rodzaj folii wykorzystuje się przy izolacjach dachowych , pozwala on na odparowywanie wilgoci z warstwy ociepleniowej. Polecana przez dekarzy.

Folia aluminiowa jest alternatywą dla folii paroizolacyjnej. Jest wytrzymała i charakteryzuje się zdolnością do odbijania energii cieplnej. Jest gruba, zbudowana z ,kilku nałożonych na siebie warstw.

Folia budowlana PE – folia polietylenowa stosowana jako podkład pod panele i wylewki. Odpowiednio gruba  ( 5 mm lub 1mm) sprawdza się przy izolacji fundamentów.

Folia kubełkowa – gruba folia z polietylenu o dużej gęstości ( PEHD). Praktyczne zastosowanie znajduje w ogrodach ze względu na swoje specyficzne właściwości –  jest odporna na wodę, nie gnije i nie rozwijają się w niej bakterie ani grzyby,  jest obojętna dla związków  chemicznych występujących w gruncie, zabezpiecza przed gryzoniami i korzeniami roślin . Stosowana jako uzupełnienie izolacji przeciwwilgociowej m.in.na tarasach i balkonach.

Płynna folia budowlana – świetny materiał odporny  na wilgoć, zmianę temperatury i mikroorganizmy. Stosowana zarówno  na tarasach i balkonach, jak i na betonie komórkowym, tynkach, płytach gipsowo – kartonowych. Płynnej folii nie należy używać przy elementach drewnianych i drewnopodobnych.

Folie budowlane są bardzo popularnym i łatwo dostępnym materiałem. Jeśli masz wątpliwości w kwestii wyboru – zapraszamy do kontaktu. Nasi pracownicy chętnie pomogą w podjęciu decyzji, możesz również  liczyć na fachowe doradztwo.

Doradztwo techniczne Warszawa/ Pruszków

Zobacz również: