Ściany z płyty karton – gips w łazience

Płyta kartongips jest dziś powszechnym elementem zabudowy, który znacznie przyspiesza i ułatwia prowadzenie prac remontowych, również w łazience. Warto podkreślić, że płyty G-K najczęściej wykorzystywane są do wykonywania zabudów stelaży podtynkowych, wanien czy wyrównywania ścian, przed położeniem na nich płytek.

To nie tylko ułatwienie dla ekipy remontowej, ale także znaczne przyspieszenie tempa prowadzonych prac. Montaż płyty nie jest skomplikowany, może być wykonany zarówno na wcześniej przygotowanym stelażu, jak i na kleju. Należy jednak pamiętać, że ściany łazienkowe muszą być odporne na wilgoć, dlatego też nie każda płyta G-K nadaje się do wykorzystania w tym pomieszczeniu.

Płyta wodoodporna

Z uwagi na podwyższoną wilgotność w łazience, niezbędna jest płyta wodoodporna, która doskonale sprawdza się w tego rodzaju pomieszczeniach. Łatwo ją rozpoznacie w sklepie, nawet nie czytając oznaczenia – od tradycyjnej płyty różni ją bowiem zielony kolor. Regips tego rodzaju cechuje się dodatkową warstwą impregnatu, chroniącego przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz rozwojem grzybów i pleśni, mających negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Płyty wodoodporne, oznaczone symbolem H, występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dopasujecie je do wielkości pomieszczenia. Co więcej – płyty GK można bardzo łatwo docinać do pożądanych rozmiarów, co sprawia, że szybko wyrównacie ściany łazienkowe, przygotowując je do położenia wybranego wcześniej wykończenia, czy zabudujecie stelaż podtynkowy.

Ściany odporne na wilgoć

Wielu fachowców podkreśla, że ściany odporne na wilgoć w łazience, a wykonane z płyt G-K muszą być uzupełnione dodatkową warstwą izolacji. Warto o tym pamiętać, ponieważ z czasem mogą ulec wykruszeniu fugi, a przez powstałe szczeliny z łatwością będzie przenikać woda, niszcząc wcześniej przygotowaną konstrukcję. Mówiąc o izolacji przeciwwilgociowej, warto wspomnieć o folii w płynie, która idealnie sprawdza się w pomieszczeniach takich jak łazienki czy kuchnie.

Pamiętajcie, aby izolować nie tylko ściany kartongips, ale także łączenia płyt i narożniki, w czym pomocna będzie taśma uszczelniająca. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim pod prysznicem oraz w miejscach montażu umywalki czy wanny. Dokładna izolacja zabezpieczy ściany przed przenikaniem wody, co znacznie wydłuży ich trwałość oraz wyeliminuje ryzyko odspajania się płytek od podłoża.

Trudno wyobrazić sobie dziś remont bez wykorzystania płyt G-K, które znacznie usprawniają i ułatwiają prace. Nie inaczej jest w łazience, w której możecie zastosować regips wodoodporny. Pamiętajcie jedynie o jego prawidłowej izolacji, gdyż materiał ten – mimo impregnacji – nie jest w pełni odporny na wodę. Dodatkowa warstwa folii w płynie oraz taśma uszczelniająca sprawią, że ściany wykonane z płyt będą trwałe i właściwie zabezpieczone przed dostawaniem się do nich wilgoci.