Ściany z płyty karton-gips w łazience

Dziś w łazience powszechnie wykorzystuje się płyty karton-gips, które umożliwiają szybsze i łatwiejsze przeprowadzenie prac remontowych. Często używa się tych płyt do budowania stelaży podtynkowych oraz do wyrównywania ścian przed położeniem na nich płytek, a także do montażu wanien.

Zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych w łazience nie tylko ułatwia pracę podczas remontu, ale również znacznie przyspiesza tempo prac. Montaż płyt jest prosty i można go wykonać zarówno na specjalnym stelażu, jak i przy użyciu kleju. Jednakże, istotne jest, aby wybrać płyty, które są odporne na wilgoć, ponieważ nie wszystkie płyty G-K są odpowiednie do zastosowania w łazience.

Płyta wodoodporna

Ze względu na istotne dla łazienki podwyższone poziomy wilgotności, zaleca się zastosowanie płyt wodoodpornych, które doskonale sprawdzają się w tego typu pomieszczeniach. Łatwo można je rozpoznać w sklepie, nawet bez czytania oznaczeń – w odróżnieniu od tradycyjnych płyt, są one zielone. Regips z warstwą impregnatu to rozwiązanie, które dodatkowo chroni przed wilgocią, a także zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Płyty wodoodporne oznaczone symbolem H występują w różnych rozmiarach, co umożliwia łatwe dopasowanie ich do wymiarów pomieszczenia. Co więcej, płyty GK można łatwo przycinać do pożądanych rozmiarów, co umożliwia szybkie wyrównanie ścian łazienkowych i przygotowanie ich do położenia wybranej wcześniej wykończenia lub zabudowy stelaża podtynkowego.

Ściany odporne na wilgoć

Należy zadbać o to, aby w łazience ściany wykonane z płyty karton-gips zostały dodatkowo zabezpieczone warstwą izolacji przeciwwilgociowej. Fachowcy ostrzegają, że płyty OSB mogą ulec wykruszeniu i uszkodzić konstrukcję poprzez przenikanie wody przez szczeliny. Właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie folii w płynie, która sprawdza się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, takich jak łazienki czy kuchnie.

Podczas izolacji ścian warto zwrócić uwagę na szczegóły, takie jak łączenia płyt oraz narożniki. W tym celu idealnie nadaje się taśma uszczelniająca, która zabezpieczy ściany przed dostawaniem się wody. Szczególnie ważne jest właściwe izolowanie miejsc, w których instalujemy umywalki, wanny czy prysznice. Dokładna izolacja tych obszarów znacznie wydłuży trwałość ścian oraz zapobiegnie odspajaniu się płytek.

Płyty G-K, zwane również płytami kartonowo-gipsowymi, to bardzo popularny materiał wykorzystywany w remontach. W łazience warto zastosować płyty G-K o zwiększonej odporności na wilgoć, czyli regips wodoodporny. Należy jednak pamiętać, że ten materiał, mimo impregnacji, nie jest w pełni odporny na wodę. Aby zabezpieczyć ściany wykonane z płyt przed dostawaniem się wilgoci, należy je właściwie izolować za pomocą folii w płynie oraz taśmy uszczelniającej. Dzięki temu ściany będą trwałe i odporne na uszkodzenia.

Zobacz również:

  1. Jak zbudować domek letniskowy z OSB?
  2. Wełna szklana czy styropian? Ocieplamy dom
  3. Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu. Co to takiego?
  4. Trwała elewacja na każdą pogodę
  5. Wełna mineralna, jaki współczynnik wybrać?