Farba lateksowa czy akrylowa, którą wybrać?

Farba lateksowa czy akrylowa
Farba lateksowa czy akrylowa

Farba lateksowa to idealne rozwiązanie do malowania pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienki czy kuchnie. Jeśli planujesz remont, warto rozważyć wykorzystanie farby lateksowej, ponieważ umożliwi ona łatwe czyszczenie ścian, a także zapobiegnie powstawaniu grzybów i pleśni. Co więcej, farba lateksowa jest dostępna w szerokiej gamie kolorów, co ułatwi Ci aranżację wnętrza według własnych upodobań.

Czy farby lateksowe są odpowiednie do stosowania w pokojach i ciągach komunikacyjnych? Tak, oczywiście! Te produkty nie są przeznaczone tylko do łazienek lub kuchni. Mogą być z powodzeniem używane w każdym pomieszczeniu, szczególnie tam, gdzie ściany są narażone na zabrudzenia. Farby lateksowe doskonale sprawdzą się w korytarzach i pokojach dziecięcych, gdzie częste mycie ścian jest konieczne.

Farba lateksowa czy akrylowa?

Zastanawiając się, czy lepsza będzie farba lateksowa czy akrylowa, warto wziąć pod uwagę właściwości obu produktów. Pierwszą rzeczą, która nasuwa się nawet początkującym majsterkowiczom, jest przeznaczenie farb. Obie mogą być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Czym więc się różnią? Farba lateksowa to cena nieco wyższa od akrylu. Warto podkreślić, że w tym przypadku płacicie za lepszą jakość.

Lateks jest bowiem bardziej odporny od farb akrylowych, których powłoka nie wykazuje tak dużej trwałości przy czyszczeniu i myciu. Warto więc zdecydować się na lateks, jeśli chcecie, aby ściany zachowały swą pierwotną estetykę przez wiele lat. Istotna jest także trwałość kolorystyczna, która w przypadku farb lateksowych znacznie przewyższa właściwości akrylu. To ważna cecha, pozwalająca minimalizować choćby częstotliwość prowadzenia domowych remontów.

Jaki wałek do farby lateksowej?

Jaki wałek do farby lateksowej zastosować, aby jej położenie nie było kłopotliwe? Tu wystarczy zdać się na opinię pracowników sklepu budowlanego. Najpopularniejszym rozwiązaniem, doskonale spisującym się przy nakładaniu lateksu na ścianę, jest uniwersalny wałek malarski. Możecie także sprawdzić instrukcje producenta, umieszczone na opakowaniu, gdzie zwykle znajdziecie informacje, który wałek do farby lateksowej najlepiej wybrać. Oznaczenia takie posiada między innymi farba lateksowa Tikkurila , Greinpast, Bolix oraz Beckers.

Warto również podkreślić, że lateksy dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych – od klasycznych pasteli, aż do intensywnych, nowoczesnych barw. Zróżnicowanie to pozwala na idealne dopasowanie koloru do stylistyki wnętrza oraz jego charakteru. Wszystkie produkty, w tym farba lateksowa Greinpast czy farba lateksowa Beckers występują także w wersji białej, którą z powodzeniem można zastosować na sufitach.

Farby lateksowe doskonale odświeżą kuchnię, łazienkę i ciągi komunikacyjne, dodając im elegancji. Ich trwałość kolorów i odporność na zmywanie czynią je znakomitą alternatywą dla tradycyjnych farb, zwłaszcza w miejscach narażonych na zabrudzenia. Aby wybrać najlepszy produkt do konkretnego wnętrza, warto poprosić o poradę specjalistów.

Zobacz również:

  1. Jak zbudować domek letniskowy z OSB?
  2. Wełna szklana czy styropian? Ocieplamy dom
  3. Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu. Co to takiego?
  4. Trwała elewacja na każdą pogodę
  5. Wełna mineralna, jaki współczynnik wybrać?