Ile schnie wylewka samopoziomująca?

Ile schnie wylewka samopoziomująca. Wykonanie posadzki tak, aby ułożyć na niej docelowe pokrycie podłogi, wymaga odpowiedniego wyrównania, w czym nieoceniona jest wylewka samopoziomująca. Inaczej nazywana jest samopoziomującym podkładem podłogowym lub masą rozlewną. Dzięki niej szybko możecie właściwie wypoziomować posadzkę i przygotować ją do dalszych prac wykończeniowych, czyli do układania płytek, parkietu czy innego materiału.

Skąd biorą się właściwości samopoziomujące wylewki? Kluczem jest jej płynna konsystencja, dzięki której masa idealnie się rozlewa na całej powierzchni podłogi, wyrównując jednocześnie wszelkie niedoskonałości posadzki. Warto jednak pamiętać, aby zapewnić odpowiednie warunki wysychania podkładu podłogowego, dzięki czemu zyska właściwą odporność.

Ile schnie wylewka samopoziomująca?

To, ile schnie wylewka samopoziomująca, zależne jest między innymi od jej grubości oraz rodzaju wykorzystanej masy. Co do zasady wyróżnia się dwa rodzaje samopoziomujących podkładów podłogowych. Pierwszym jest wylewka szybkowiążąca, która umożliwia prowadzenie prac wykończeniowych nawet następnego dnia po jej ułożeniu. Drugim rodzajem wylewki jest masa standardowa, której czas wysychania może wynosić nawet do kilku tygodni.

Średni czas wstępnego schnięcie wylewki samopoziomującej*

  • Grubość wylania 1cm – czas wstępnego schnięcia do 12h
  • Grubość wylania 2cm – czas wstępnego schnięcia do 12h
  • Grubość wylania 3cm – czas wstępnego schnięcia do 24h
  • Grubość wylania 4cm – czas wstępnego schnięcia do 24h

Czas wstępnego schnięcia, jest to okres po którym można chodzić po podłodze, ale nie można wykonywać żadnych dalszych czynności wykończeniowych np. układania kafelek, przyklejanie desek podłogowych itd.

*Średni czas pełnego wyschnięcia wylewki samopoziomującej powinno być opisane przez producenta na opakowaniu. 

Pełne schnięcie wylewki samopoziomujące

Przyjmuje się, że wylewka samopoziomująca nabiera pełny wartości wytrzymałościowych po 3 tygodniach od wylania.  Po tym okresie, można kontynuować dalsze prace wykończeniowe w pomieszczeniu.

Warto wspomnieć, że czas wysychania poszczególnych wylewek może się różnić, a ten podany przez producenta jest jedynie wartością orientacyjną. Kluczowe znaczenie mają bowiem warunki, w jakich wylewka będzie wiązać, czyli temperatura otoczenia oraz wilgotność. Ogromny wpływ na czas schnięcia ma również rodzaj wylewki – anhydrytowa i cementowa. Jastrych anhydrytowy będzie wysychał szybciej niż tradycyjna masa cementowa.

 

Zobacz produkty: posadzki betonowe

Posadzki betonowe
Posadzki betonowe

Wylewka samopoziomująca na zewnątrz

Wiele osób, planując remont tarasu czy balkonu, zastanawia się, czy wylewka samopoziomująca na zewnątrz będzie dobrym rozwiązaniem? Oczywiście! Wylewki cementowe doskonale spisują się w warunkach zewnętrznych, a wzbogacone dodatkami mrozoodpornymi stają się naprawdę trwałym rozwiązaniem, które z powodzeniem można stosować na tarasach czy balkonach. Jednym z przykładów tego rodzaju produktów jest wylewka samopoziomująca Sopro VS 582, która doskonale sprawdzi się również na zewnątrz budynków.

Osobną kwestią jest budżet, jaki pochłonie wylewka samopoziomująca. Cena poszczególnych produktów jest różna, a zależy między innymi od rodzaju masy, jej właściwości oraz miejsca, w którym ma być zastosowana. Warto, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania, skonsultować je z wykonawcą remontu, który wskaże optymalny rodzaj wylewki, także pod względem ekonomicznym.

Jeśli planujecie remont posadzki lub wykonanie nowego podkładu podłogowego, pamiętajcie o właściwościach, jakimi charakteryzuje się wylewka samopoziomująca. Dzięki jej zastosowaniu zaoszczędzicie dużo czasu na wyrównywanie powierzchni podłogi, co ma ogromne znaczenie dla tempa prowadzonych prac budowlanych. W zależności od rodzaju masy, na jaką się zdecydujecie, czas jej wysychania będzie różny i może wynosić od kilkunastu godzin aż do kilku tygodni.

Zobacz również:

  1. Jak zbudować domek letniskowy z OSB?
  2. Wełna szklana czy styropian? Ocieplamy dom
  3. Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu. Co to takiego?
  4. Trwała elewacja na każdą pogodę
  5. Wełna mineralna, jaki współczynnik wybrać?