Jak wygłuszyć ścianę karton – gips?

Jak wygłuszyć ścianę karton – gips?

Jak widać z obserwacji trendów na rynku budowlanym, płyta kartongips cieszy się niesłabnącą popularnością. Ma wiele zastosowań, najczęściej natomiast wykorzystywana jest do budowy ścian działowych. To doskonały sposób na szybkie i tanie podzielenie pomieszczenia czy jego zamknięcie. Warto jednak pamiętać, że ściana z płyt to nie tylko właściwie wykonana konstrukcja oraz prawidłowo zamontowane płyty. Istotną rolę odgrywa także izolacja akustyczna.

Z uwagi na sposób montażu płyt na stelażach, ściany wykonane tym sposobem nie cechują się naturalnymi właściwościami dźwiękoszczelnymi. Należy więc zadbać o odpowiedni izolator, który zapewni efektywną ochronę przed hałasami z otoczenia np. wełnę. Warto poświęcić nieco uwagi temu zagadnieniu, aby z pomieszczenia stworzonego z płyt G-K można było komfortowo korzystać.

Ściana z karton gips

Na początek przypomnijmy, czym jest ściana z karton gips? Jest to tak zwana sucha zabudowa ścian działowych na uprzednio przygotowanym stelażu. Materiałem wierzchnim są płyty G-K, zbudowane z gipsu zabezpieczonego impregnowanym papierem. Można stosować te ściany także w pomieszczeniach wilgotnych, wówczas należy wykorzystać płyty wodoodporne, powszechnie nazywane zielonymi.

Ściany działowe wykonane z G-K cechują się łatwością oraz szybkością montażu. Nie bez znaczenia jest także idealnie gładka powierzchnia, na którą można układać wierzchnie wykończenie – płytki, panele, tapety czy farbę. Płyty są także doskonałym materiałem do obróbki. Można je szybko i precyzyjnie dociąć do pożądanych wymiarów, czy też wykonać w nich otwory na gniazdka elektryczne i inne elementy instalacyjne.

Wygłuszanie ścian z płyt karton – gips

Aby komfortowo korzystać z pomieszczeń wydzielonych za pomocą płyt G-K, trzeba wygłuszyć ściany. Do tego celu służy wełna mineralna, cechująca się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Układana jest jako warstwa wewnętrzna, pomiędzy płytami. Wełna nie tylko skutecznie tłumi hałas, ale także podnosi bezpieczeństwo pożarowe budynku.

Dodatkowym elementem izolacyjnym jest taśma akustyczna, która minimalizuje przenoszenie hałasu przez połączenia ścianki z innymi elementami konstrukcyjnymi budynku. W tym przypadku liczy się dokładne zamontowanie taśmy akustycznej, aby wypełniała miejsca styku profili z podłożem. Decydując się na ten sposób wygłuszenia, warto wziąć pod uwagę grubość warstwy wełny. Trzeba dostosować ją do szerokości profili i solidnie zamocować wewnątrz konstrukcji, aby zapobiec jej przesuwaniu się i opadaniu.

Efektywne wygłuszanie pomieszczeń ma ogromne znaczenie dla komfortu korzystania z nich. Kluczowe jest nie tylko dobranie optymalnego materiału izolacyjnego, ale także jego prawidłowy montaż. Decyzję o wyborze konkretnego izolatora dobrze jest powierzyć specjalistom, którzy dostosują go do indywidualnych uwarunkowań technicznych ściany, jej grubości czy przeznaczenia pomieszczenia.

Zobacz również: