Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu. Co to takiego?
Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu, inaczej “lambda” (λ) jest kluczowym parametrem, który informuje o zdolności do przewodzenia ciepła przez dany materiał. Jego wartość określa ilość ciepła (określoną w dżulach) przepływającą w ciągu jednej sekundy przez jeden metr kwadratowy materiału grubości jednego metra, przy jednoczesnej różnicy temperatury równej 1०C. Podczas docieplania pożądane jest, aby współczynnik lambda był jak najniższy. Im będzie on niższy bowiem, tym wyższy stanie się opór cieplny, który cechuje dany materiał (posiada lepsze właściwości termoizolacyjne na daną grubość).
Styropian – najpopularniejszy materiał ociepleniowy w Polsce
Styropian budowlany jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do ociepleń, ponieważ producenci prześcigają się w proponowaniu różnorodnych jego odmian. Rodzaje styropianu różnią się od siebie między innymi: izolacyjnością cieplną, odpornością na zawilgocenie, czy wytrzymałością. Izolacyjność cieplna, którą posiada styropian na ocieplenie warunkuje współczynnik przewodzenia ciepła. Im jest niższa, tym ocieplenie styropianem jest efektywniejsze.
Rekomendowany współczynnik przewodzenia ciepła styropianu
Wartość lambdy w dostępnych na rynku rodzajach styropianu waha się od 0,045 do 0,030 W/mK. Niższa wartość tego parametru oznacza mniejszą grubość warstwy izolacyjnej potrzebnej do tego, aby osiągnąć określony współczynnik przenikania ciepła przez przegrodę. Przykładowo, styropian grubości 15 centymetrów i lambdzie równej 0,042 izoluje słabiej niż materiał o grubości 12 centymetrów i lambdzie 0,032. Dlatego podczas wyboru odpowiedniego styropianu należy zwrócić uwagę zarówno na wartość współczynnika przewodzenia ciepła, jak i na grubość styropianu.
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ustaliło, iż ściany zewnętrzne najlepiej ocieplać będzie styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040. Skuteczna izolacja ściany z pustaka ceramicznego zapewniona zostanie przez płyty styropianu o grubości 15 centymetrów. A jeśli użyty zostanie styropian grubości 20 centymetrów, budynek spełni wymogi energooszczędności, które obowiązywać będą od 2021 roku.
Podczas ocieplania budynku kierujemy się często kosztem materiałów. Ale w wyborach należy pamiętać, że tańszy styropian to tylko pozorna oszczędność, gdyż cena jego jest spowodowana słabszymi parametrami. Wyższy współczynnik przewodzenia ciepła oznacza w przyszłości droższą eksploatację budynku (czyli większe koszty ogrzewania), dlatego warto kierować się szerszą perspektywą i wykorzystać wiedzę dotyczącą lambdy i jej wpływu na współczynnik przenikania ciepła. Zapraszamy do naszego sklepu Pruszków – Warszawa.
Zobacz również:
- Jak zbudować domek letniskowy z OSB?
- Wełna szklana czy styropian? Ocieplamy dom
- Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu. Co to takiego?
- Jak wybrać płytę OSB na podłogę?